MCP1252T-33X50I/MS is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 2
Datasheet
Charge Pump Switching Regulator IC Positive Programmable 3.3V, 5V 1 Output 120mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
MCP1252T-33X50I/MS
DigiKey Part Number
MCP1252T-33X50IMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP1252T-33X50IMSCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP1252T-33X50IMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1252T-33X50I/MS
Description
IC REG CHARGE PUMP PROG 1 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MCP1252T-33X50I/MS Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
650kHz
Function
Step-Up/Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage - Input (Min)
2.7V