DSPIC30F1010-30I/SO
DigiKey Part Number
DSPIC30F1010-30I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC30F1010-30I/SO
Description
IC MCU 16BIT 6KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 6KB (2K x 24) FLASH 28-SOIC
EDA/CAD Models
DSPIC30F1010-30I/SO Models
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 6x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
30 MIPs
Supplier Device Package
28-SOIC
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)