ATXMEGA32D4-MHR
DigiKey Part Number
ATXMEGA32D4-MHRTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATXMEGA32D4-MHRCT-ND - Cut Tape (CT)
ATXMEGA32D4-MHRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATXMEGA32D4-MHR
Description
IC MCU 8/16BIT 32KB FLASH 44VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® XMEGA® D4 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7)
EDA/CAD Models
ATXMEGA32D4-MHR Models
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.6V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 12x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz