ATMEGA324P-20PU | |
|---|---|
DigiKey Part Number | ATMEGA324P-20PU-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ATMEGA324P-20PU |
Description | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP |
Customer Reference | |
Detailed Description | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (16K x 16) FLASH 40-PDIP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ATMEGA324P-20PU Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | EEPROM Size 1K x 8 |
Packaging Tube | RAM Size 2K x 8 |
Part Status Obsolete | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V |
DigiKey Programmable Not Verified | Data Converters A/D 8x10b |
Core Processor AVR | Oscillator Type Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 20MHz | Mounting Type Through Hole |
Connectivity I2C, SPI, UART/USART | Supplier Device Package 40-PDIP |
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm) |