AT32AP7200-CTUT
DigiKey Part Number
AT32AP7200-CTUT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT32AP7200-CTUT
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 324TFBGA
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR®32 AP7 Microcontroller IC 32-Bit 200MHz ROMless 324-TFBGA (15x15)
Category
Number of I/O
146
Mfr
Program Memory Type
ROMless
Series
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.08V ~ 3.6V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Data Converters
D/A 2x16b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
AVR
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
200MHz