ISP16DP10LMXTSA1
DigiKey Part Number
448-ISP16DP10LMXTSA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-ISP16DP10LMXTSA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-ISP16DP10LMXTSA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISP16DP10LMXTSA1
Description
SMALL SIGNAL MOSFETS PG-SOT223-4
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 100 V 2.1A (Ta), 3.9A (Tc) 1.8W (Ta), 5W (Tc) Surface Mount PG-SOT223-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ISP16DP10LMXTSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 1.037mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
42 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2100 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1.8W (Ta), 5W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-SOT223-4
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
160mOhm @ 2.2A, 10V