PHV-5R4V505-R
DigiKey Part Number
283-PHV-5R4V505-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHV-5R4V505-R
Description
CAP 5F -10% +30% 5.4V T/H
Detailed Description
5 F (EDLC) Supercapacitor 5.4 V Radial, Can 70mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.209" (5.30mm)
Capacitance
5 F
Size / Dimension
0.839" L x 0.433" W (21.30mm x 11.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Voltage - Rated
5.4 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100Hz