PB-5R0H104-R
DigiKey Part Number
283-3489-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PB-5R0H104-R
Description
CAP 100MF -20% +80% 5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mF (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can 4Ohm @ 100Hz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.287" (7.30mm)
Capacitance
100 mF
Size / Dimension
0.512" L x 0.445" W (13.00mm x 11.30mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm @ 100Hz