HCM1A0805-150-R
DigiKey Part Number
283-4755-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4755-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4755-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A0805-150-R
Description
FIXED IND 15UH 2.5A 71 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Inductor 2.5 A 71mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
71mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.319" L x 0.315" W (8.10mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Current - Saturation (Isat)
6A