S24SP12005PDFA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 941-1759-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | S24SP12005PDFA |
Description | DC DC CONVERTER 12V 60W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 5A 9V - 36V Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) 60 W |
Mfr | Voltage - Isolation 1.5 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tube | Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Type Isolated Module | Efficiency 92.8% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 9V | Package / Case 6-DIP Module |
Voltage - Input (Max) 36V | Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm) |
Voltage - Output 1 | Control Features Enable, Active High |
Current - Output (Max) 5A | Base Product Number |