DSOS-0416-12D
DigiKey Part Number
1144-1399-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSOS-0416-12D
Description
SOLENOID PUSH INTERMITTENT 12V
Customer Reference
Detailed Description
Intermittent Duty Solenoid Open Frame (Push) Type 0.060" (1.52mm) Stroke 12VDC Chassis Mount
Category
Stroke Length
0.060" (1.52mm)
Manufacturer
Delta Electronics
Power (Watts)
3.6 W
Series
DC Resistance (DCR)
40Ohm
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Size / Dimension
0.622" L x 0.304" W x 0.393" H (15.80mm x 7.72mm x 9.98mm)
Technology
Electromechanical
Diameter - Shaft
0.165" (4.19mm)
Type
Open Frame (Push)
Shaft Detail
Round
Duty Cycle
Intermittent
Weight
0.013 lb (5.9 g)
Voltage - Rated
12VDC