DRC-12V60W1AZ
DigiKey Part Number
1145-1096-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-12V60W1AZ
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 54W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 4.5A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-12V60W1AZ Models
Category
Power (Watts)
54W
Manufacturer
Delta Electronics
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
86%
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.58" L x 2.80" W x 2.19" H (91.0mm x 71.0mm x 55.6mm)
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cULus, cURus, TUV
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
4.5A