D12F200A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 941-1045-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | D12F200A |
Description | DC DC CONVERTER 0.6-5V 200W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.6 ~ 5V 40A 4.5V - 13.8V Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) 200 W |
Mfr | Applications ITE (Commercial) |
Series | Features Remote On/Off, OVP, SCP, UVLO |
Packaging Tray | Operating Temperature 0°C ~ 70°C |
Part Status Obsolete | Efficiency 94% |
Type Non-Isolated PoL Module | Mounting Type Through Hole |
Number of Outputs 1 | Package / Case 11-SIP Module |
Voltage - Input (Min) 4.5V | Size / Dimension 1.20" L x 0.43" W x 1.10" H (30.5mm x 10.9mm x 27.9mm) |
Voltage - Input (Max) 13.8V | Control Features Enable, Active High |
Voltage - Output 1 | Base Product Number |
Current - Output (Max) 40A |