CSS-50508N | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 102-3847-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CSS-50508N |
Description | SPEAKER 8OHM 250MW TOP PORT 85DB |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 8 Ohms General Purpose Speaker 250 mW 304 Hz ~ 3.2 kHz Top Round, Square Frame |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CSS-50508N Models |
Category | Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL) |
Manufacturer Same Sky (Formerly CUI Devices) | Power - Rated 250 mW |
Series | Power - Max 500 mW |
Packaging Tray | Port Location Top |
Part Status Active | Shape Round, Square Frame |
Technology Magnetic | Material - Cone Paper |
Type General Purpose | Material - Magnet Nd-Fe-B |
Frequency Range 304 Hz ~ 3.2 kHz | Termination Solder Eyelet(s) |
Frequency - Self Resonant 380Hz | Size / Dimension 1.988" L x 1.988" W (50.50mm x 50.50mm) |
Impedance 8 Ohms | Height - Seated (Max) 0.677" (17.20mm) |
Efficiency - dBA 85.00 | Base Product Number |
Efficiency - Testing 250mW/500mm |