219-10MST
219-10MST
219-10MST
DigiKey Part Number
CT21910MST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
219-10MST
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.1A 20V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 100mA 20VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
219-10MST Models
Category
Contact Material
Beryllium Copper
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.170" (4.33mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Circuit
SPST
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
10
Washable
Yes
Current Rating (Amps)
100mA
Features
Epoxy Sealed Terminals, Tape Seal
Voltage Rating
20VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Actuator Type
Slide (Standard)
Length
1.058" (26.87mm)