929834-01-36-RK is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 205
Datasheet
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
929834-01-36-RK
DigiKey Part Number
3M156862-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929834-01-36-RK
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
929834-01-36-RK Models
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
In-Stock: 0
Check Lead Time
Request Stock Notification
Alternate Length
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM