EV14C17A Integrated Graphics and Touch Curiosity Evaluation Kit
Features
  • On-board debugger
    • Board identification in MPLAB X IDE
    • One green power LED and status LED
    • Programming and debugging
    • Virtual COM port (CDC)
    • One logic analyzer (DGI GPIO)
  • 8 MB QSPI Flash
  • On-board CAN-FD transceiver
  • USB powered
  • Adjustable target voltage
    • MIC5353 LDO regulator controlled by the on-board debugger
    • 1.7 V to 3.6 V output voltage
  • Industrial
    • Fleet management
    • Geographical fencing enhancement
    • Vehicle registration
  • MCU: SAME51
    • 64-pin
    • 1024 kB Flash
    • 256 kB SRAM
  • Display interface: 8-bit parallel 8080
  • Display: TFT, 3.5 inch, 480 pixels x 320 pixels, 16-bit color